Praha Jeruzalém

Ministerský předseda Ehud Olmert a ministr obrany Amir Peretz se v pondělí večer oficiálně rozhodli nominovat na post 19. vrchního velitele izraelské armády, major-generála Gabiho Aškenaziho. Aškenazi nahradí na tomto postu Dana Halutze, který minulý týden oznámil svou rezignaci.
Podle vojenské části Základního zákona, představí ministr obrany Aškenaziho nominaci nezávislému výboru, který bude veden bývalým soudcem nejvyššího soudu, Jákovem Tirkelem. Poté bude nominace představena ke schválení vládě.
Od Halutzovi rezignace z minulého týdne vedl premiér Olmert rozhovory s několika vysoce postavenými politickými i vojenskými představiteli, mezi kterými nechyběli ani bývalí ministerští předsedové Barak a Netanjahu, bývalí ministři obrany, ministryně zahraničí a bývalí vrchní velitelé armády, aby zjistil jejich názory na všechny nominované kandidáty. Olmert sám také vedl rozhovory  s několika kandidáty.
Během pondělního setkání oficiálně doporučil Amir Peretz dosadit do funkce Aškenaziho. Olmert s Peretzem souhlasil a oba vyjádřili svou důvěru v Aškenaziho schopnosti vést armádu a přijmout ponaučení z války v Libanonu.
Olmert a Peretz také pochválili zbylé kandidáty, major-generála Kaplinkiho a Ganze a řekli, že i oni byli hodnotnými kandidáty.
Po spekulacích o tom, že by měl Kaplinski odejít ze služby, pokud nebude vybrán na post vrchního velitele, ho Olmert a Peretz požádali, aby zůstal ve funkci zástupce vrchního velitele.

23.01.2007 00:00 2