Praha Jeruzalém

Během války v Libanonu španělská vláda otevřeně a aktivně kritizovala Izrael za používání tříštivých bomb. To však Španělsko nezastavilo od výroby a používání těchto bomb, pokud jde o jejich vlastní armádu.
Dva členové španělského parlamentu ze Spojené levicové strany (radikální strana) vznesli v parlamentu dotaz týkající se zastavení produkce tříštivých bomb ve Španělsku. Španělsko je světově největší producent a vývozce tříštivých bomb a specializuje se na dva druhy těchto bomb, mezi které patří i protitankové a protipěchotní miny.
Na tento dotaz španělská vlády odpověděla, že k zastavení výroby nedojde. Španělské noviny El-Pais citovaly vládní představitele, kteří řekli, že tříštivých bomb jsou nezbytné pro operační možnosti španělské armády.
Španělaká kritika Izraele týkající se tříštivých bomb je tvrdá. Říkají, že nevybuchlé bomby použité Izraelem během války v Libanonu, jsou nebezpečím pro španělské jednotky v UNIFIL, které jsou momentálně nasazeny v jižním Libanonu.
A jako by toho nebylo dost, španělská vláda oznámila, že zastavuje veškeré kontakty s baskickou organizací ETA, jako odpověď na poslední teroristický útok na madridském mezinárodním letišti z minulého týdne. Předseda Socialistické strany, Jose Blanco, řekl, že pod palbou nebude žádný dialog a že bez dialogu není ani mírový proces. Španělsko je mimochodem považováno za jednoho z největších kritiků Izraele ohledně vyjednávání s teroristickými organizacemi.

08.01.2007 00:00 8

Klíčová slova