Praha Jeruzalém

Izraelská vláda v neděli schválila dlouhodobý plán na opevnění všech obytných domů a staveb v oblasti bezprostředně sousedící s Gazou. Plán zahrnuje všechny obytné domy, školy a veřejné stavby, které se nacházejí ve vzdálenosti do sedmi kilometrů od hranice s Gazou.
Plán, který byl vytvořen generálním ředitelem kanceláře premiéra, Raananem Dinurem, bude stát podle odhadů 400-900 milionů šekelů a bude zahrnovat výstavbu 4000 vyztužených místností. Priorita je kladena na školy a veřejné instituce.
Ministerský předseda Ehud Olmert během pravidelného zasedání vlády řekl, že prvotním důvodem pro tuto výstavbu byl pocit bezpečnosti, kterou vyztužení obyvatelům, zejména dětem, poskytne.
„Jsem přesvědčen, že se jedná o důležité rozhodnutí i když neexistuje nic, co by mohlo zaručit úplné zastavení vystřelování raket Kassám,“ řekl Olmert.
Schválený vládní plán nicméně nemusí být podle představitelů armády dostatečný. Vysocí zástupci armády totiž v neděli prohlásili, že Hamás se již dnes snaží rozšířit dolet raket Kassám tak, aby byly schopné zasáhnout i přístavní město Ašdod, které leží přibližně 20 kilometrů severně od Aškelonu, nejvzdálenějšího místa, zasaženého raketami Kassám.
Brigádní generál Udi Dekel při své řeči na konferenci v Herzliji dodal, že Hamás využívá výhody současného klidu v Gaze k pašování velkého množství zbraní Filadelfským koridorem.
„Otázka, kterou si teď klademe zní, zda Ašdod bude dalším terčem útoků raketami Kassám,“ řekl Dekel.
Podle Dekela také získává zpět svou sílu v Libanonu Hizballáh a pašování zbraní ze Sýrie pokračuje.

22.01.2007 00:00 7