Praha Jeruzalém

Celých 75 procent Izraelců si přeje, aby se Izrael stal součástí EU a 11 procent uvedlo, že by odešlo z Izraele, kdyby dostalo občanství EU; to vyplynulo z průzkumu, který zkoumal postoj Izraelců vůči Evropě. Výzkum si objednaly izraelské pobočky německé politické nadace Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS).
Podle studie navštívila v minulých třech letech Evropu polovina Izraelců. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou Francie, Itálie, Británie, Španělsko a Německo. Osmdesát procent dotázaných uvedlo, že mají rádi Británii, která se tak stala nejoblíbenějším evropským státem mezi Izraelci. Německo se umístilo na druhé příčce s 67 procenty. Za Německo se seřadily Itálie, Švýcarsko, Španělsko, Turecko a Norsko. Avšak Francie byla podle výzkumu méně oblíbená, než její sousední státy,  není totiž populární mezi 61 procenty dotázaných.
Průzkum byl pořádán poté, co se Německo ujalo předsednictví EU, ale jen jedna čtvrtina Izraelců o současném Německém postavení věděla. Německá kancléřka Angela Merkelová se umístila mezi nejpopulárnější zahraniční představitele: 50 procent respondentů jí vyjádřilo podporu, zatímco opačně se vyslovilo pouze 9 procent z nich. Šedesát procent lidí si myslí, že její zvolení jako první německé kancléřky ženského pohlaví zlepšilo image Německa ve světě. Také 77 procent Izraelců z generace lidí, kteří zažili holokaust, Merkelovou podpořilo.
Dr. Lars Hansel, manažer KAS v Izraeli, řekl: „Výsledky ukazují, jak pevné je německo-izraelské pouto a to pomůže ještě více Izrael a Evropu sblížit.“
„Německo se zasadilo o bezpečnost Izraele, když nedávno poslalo mírové síly na pobřeží u Libanonu, aby pomohlo chránit Izrael a přispělo k prodeji 3 ponorek třídy Dolphin izraelskému námořnictvu. Průzkum také dokazuje, že Izraelci chtějí posílit německo-izraelské vazby,“ řekl Hansel.
Průzkum byl proveden mezi pátým a sedmým únorem a zůčastnilo se ho 511 respondentů z řad židovské i arabské populace.

22.02.2007 00:00 5

Klíčová slova