Praha Jeruzalém

Izraelské zpravodajské služby oznámily, že i když jsou šance vypuknutí války proti Izraeli tento rok malé Izrael je kvůli více negativním rizikům v regionu strategicky méně stabilní, než tomu bylo v minulosti.
Premiér Olmert po nedělním setkání se zástupci zpravodajských složek nařídil představitelům armády, aby se na možnost války připravili. Vláda si vyslechla zpravodajské informace od Mossadu, Šin Bet, Vojenské rozvědky, Národního bezpečnostního výboru a Ministerstva zahraničí.
„Sýrie posiluje svou armádu, ale možnost války v plném rozsahu ze strany Sýrie (jako byla Jom Kippurská válka ne Šestidenní válka) je malá,“ řekl šéf vojenské rozvědky Amos Jadlin.
Podle Jadlina také syrský prezident Bašar Assad pokračuje ve vysílání signálu jeho zájmu o mírové rozhovory, ale bez jakéhokoliv reálného gesta z jeho strany.
Představitelé řekli, že válka by mohla vypuknout v odpovědi na staronový konflikt s Hizballáhem nebo akce Izraelské armády v Sýrii. Šéf Mossadu, Meir Dagan, řekl, že Sýrií podporovaný Hizballáh sleduje dva cíle.
„Hizballáh buduje svou vojenskou sílu, mimo jiné obnovuje a vylepšuje své systémy, a současně posiluje svou politickou moc v libanonské vládě,“ vysvětlil Dagan.

26.02.2007 00:00 4

Klíčová slova