Praha Jeruzalém

Vůdci Islámského hnutí vyzvali své stoupence, aby v pondělí houfně navštívili mešitu Al-Aksa ve snaze zabránit výstavbě mostu vedoucímu k bráně Mugrabi. Tato výzva ale zůstala nevyslyšena.
Brána Mugrabi je jediná, kterou jsou Židé oprávněni vstoupit na Chrámovou horu. Brána spojuje Židovskou čtvrť Jeruzaléma a Chrámovou horu.
Islámští vůdci tvrdí, že výztuha mostu může vést ke „kolapsu mešit na Chrámové hoře.“
Mluvčí Waqf (muslimského náboženského orgánu, který dohlíží na dění na náležející k mešitě Al.Aksa) také řekl, že výstavba u brány Mugrabi pravděpodobně nezpůsobí problém, nepřál si však být jmenován. Izraelští archeologové tvrdí, že výstavba není v blízkosti mešit.
Podle policie došlo k pozastavení stavby, což však Izraelský úřad pro archeologii odmítá a říká, že pondělní práce pokračovaly bez přerušení.
Brána Mugrabi je také používána policií v případech, kdy muslimové po pátečních modlitbách háží kameny na Židy modlící se u Zdi nářků.
Policie v úterý zatkla 11 palestinských mladíků, kteří házeli kameny na bezpečnostní složky a protestovali tak proti výstavbě mostu.
Palestinský premiér, Ismail Hanijah, vyzval muslimy v Izraeli, aby na místě protestovali a bránili tak pokračující výstavbě. Policejní jednotky jsou rozmístěné ve východním Jeruzalémě, Starém městě a u bran na Chrámovou horu, aby bránily násilnostem.
Palestinským mladíkům byl znemožněn vstup do Starého města a pokusili se proto dělat výtržnosti ve východním Jeruzalémě, ale i v tom jim policie zabránila.

06.02.2007 00:00 7

Klíčová slova