Praha Jeruzalém

Izraelský policejní šéf prohlásil, že zásah proti muslimské demonstraci na Chrámové hoře byl obtížný, avšak nutný. Muslimové, protestující na Chrámové hoře proti archeologickým vykopávkám, házeli kameny a zápalné lahve. Izraelští policisté proti nim zasáhli slznými granáty.
Poté, co se policii podařilo situaci dostat pod kontrolu, policejní komisař Moše Karadi objasnil, že za nepokoji stojí skupina maskovaných mladíků, kterým se podařilo na Chrámovou horu dostat navzdory zákazu přístupu mužům mladším 45 let.
Týden trvající napětí vyvrcholilo v pátek odpoledne poté, co si policie prorazila cestu na Chrámovou horu a střetla se s demonstranty a výtržníky. Celkem bylo zatčeno 17 osob. 15 policistů bylo zraněno. Zraněn byl také nurčený počet Arabů z Východního Jeruzaléma. Nádvoří u Západní zdi bylo po propuknutí násilí uzavřeno.
V Jeruzalémě bylo kvůli zvýšené pohotovosti nasazeno 3000 policistů. Kontroverze vyvolávající vykopávky byly na víkend zastaveny, ale v neděli budou pokračovat.
Policie vyhlásila pohotovost také v Galileji kvůli plánům tamního Islámského hnutí pořádat masové protesty proti vykopávkám v Nazaretě. Protesty se konaly také na Západním břehu v Tulkarmu a Džanínu.

09.02.2007 00:00 2

Klíčová slova