Praha Jeruzalém

Ministr pro vnitřní bezpečnost, Avi Dichter, oznámil, že hodlá jmenovat šéfa izraelských věznic, Jakova Ganota, na post policejního šéfa poté, co Moše Karadi rezignoval.
Karadi oznámil své rozhodnutí po vydání zprávy Zeilerovy komise, která dává odpovědnost za selhání při vyšetřování vraždy z roku 1999, do které byl zapleten významný představitel organizovaného zločinu, právě jeho oddělení.
Karadi kryl jednoho z velitelů, který se pokusil zakrýt celý případ. Velitel uprchl ze země a byl později zabit. Karadi tato obvinění popřel, ale řekl, že opustí svou funkci, aby tak zamezil honu na čarodějnice proti Policii.
Rezignace policejního šéfa následuje po sérii veřejných skandálů a kontroverzí zahrnující i izraelské vládní představitele. Mezi jinými i obvinění proti prezidentovi Moše Katsavovi a vyšetřování premiéra Olmerta kvůli ovlivňování bankovního prodeje.
Vrchní státní zástupce, Menahem Mazuz kritizoval jmenování Ganota, který má za sebou obvinění z úplatků, podvodu a zklamání důvěry. I když byl těchto obvinění zproštěn, Mazuz říká, „tehdejší státní zástupkyně Edna Arbelová usilovala o jeho propuštění ze služby. V té době byl velitelem severní oblasti.“
Vláda musí ještě stanovit datum, od kterého se Ganot ujme úřadu.

19.02.2007 00:00 3

Klíčová slova