Praha Jeruzalém

„Israel by měl raději respektovat svatá místa a ne zvyšovat napětí,“ řekl ve čtvrtek turecký ministerský předseda Erdogan na adresu kontroverzních prací Izraelců u Chrámové hory v Jeruzalémě. Erdogan uvedl své prohlášení krátce před setkáním s ministerským předsedou Ehudem Olmertem v tureckém hlavním městě. Proti Olmertově středeční návštěvě Ankary a Istanbulu protestovaly stovky lidí. Někteří demonstranti drželi transparenty s nápisem „Vrahu Olmerte, jeď domů.“
Podle plánu by setkání Olmerta a Erdogana v soukromí mělo trvat 45 minut a měli by hovořit o íránské hrozbě, což je choulostivá věc, protože Turecko s Íránem ve velkém obchoduje. Turecko je však také členem organizace NATO a usiluje o členství v EU – to jsou dvě fakta, která by mohla pomoci Olmertovi získat podporu Turecka v boji proti íránskému jadernému programu.
Izraelský vztah s Tureckem je založen na strategické a regionální spolupráci. Přestože je obchod mezi oběma zeměmi dobrý a může se i zvýšit, je Turecko islámskou zemí, třebaže umírněnou, a má spojení se zeměmi nepřátelskými vůči Izraeli, jakými jsou například Írán nebo Sýrie. Turecko by však také mělo podporovat mírová jednání se Sýrií.
Olmert by dále měl požádat Erdogana o pomoc s vydáním ostatků agenta Mosadu Eliho Cohena jeho vdově v Izraeli. Olmert by také měl požádat Turecko v souladu s rezolucí OSN 1701 o nátlak na Sýrii, aby přestala pašovat zbraně pro Hizballáh. Olmert a Erdogan se zůčastní společné tiskové konference. Během dne by se měl Olmert setkat s dalšími vysokými tureckými představiteli, včetně prezidenta, předsedy parlamentu, ministra zahraničí a ministra obrany.

15.02.2007 00:00 3