Praha Jeruzalém

Knesset, izraelský parlament, zahájil poprvé ve své historii jednání, jehož cílem má být odvolání prezidenta Moše Kacava. Kacavův obhájce, Zion Amir, v úterý řekl, že se středečního jednání nezúčastní, nakonec však po vlně veřejné kritiky změnil postoj. Poslanec Ruhama Avraham (Kadima) prohlásil, že z pohledu veřejnosti je nepřijatelné, aby Kacav dále zastával svůj úřad, nicméně výbor Knessetu podle něj má zkoumat právní požadavky v této záležitosti.
Obhájce Amir prohlásil, že není jasné, zda jsou oběťmi ženy žalující prezidenta, nebo sám prezident. „Možná byly znásilněny, ale možná byl znásilněným prezident. Nemáte žádný důkaz,“ řekl Amir.
Poslanec Zahava Gal-On (Merec) požaduje, aby Kacav odstoupil a říká: „Žádáme prezidenta, aby představil jinou politickou kulturu, veřejnou etiku, veřejné normy, standardy. Není to vše celé zločinné nebo vůbec ne zločinné. Je zde také chování, které je pro veřejnou osobnost nežádoucí a nevhodné.“
Poslanec Jakov Margi (Šas) řekl: „Nejsme polní tribunál. Prezident to celé popírá. Jak jej mohu sesadit pro nevhodné chování? Zítra to budu já, zítra to budete vy. Věřím, že proces odvolání není nutný a je ostudný.“
Podle protokolu, pouze pokud odvolání podpoří 19 z 25 členů parlamentního výboru, bude rozhodnutí postoupeno plénu Knessetu, kde bude potřeba většiny 90 poslanců. V současnosti nemá být pro schválení odvolání prezidenta většina poslanců ani ve výboru ani v plénu.

14.02.2007 00:00 3