Praha Jeruzalém

Americká ministryně zahraničí, Condoleezza Riceová, v úterý oznámila rozhodnutí premiéra Olmerta a předsedy Palestinské samosprávy Mahmúda Abbase, že se budou každé dva týdny s americkým zprostředkováním setkávat.
Na tiskové konferenci v hotelu David Citadela v Jeruzalémě Riceová prohlásila, že se situace s vytvořením palestinské vlády národní jednoty zkomplikovala. Hamás není příliš ochotný držet se požadavku Čtyřky na vzdání se terorismu a uznání Izraele.
Dále pak Riceová pokračovala tím, že předseda Palestinské samosprávy „opravdu touží být partnerem pro mír,“ což potvrdil i premiér Olmert. Podle ministryně zahraničí budou oba představitelé jednat o politické budoucnosti, i když ještě nejsou v konečném bodě jednání.
Během tiskové konference Riceová také vyzvala arabské státy v regionu aby se „aktivně podílely na mírovém procesu“ a přivítala Saudský mírový plán jako „příklad tohoto nového myšlení.“
Riceová také dodala, že na setkáních obou představitelů bude USA diskutovat „pohyb osob a bránění teroristům v ostřelování Izraele raketami.“

27.03.2007 00:00 2

Klíčová slova