Praha Jeruzalém

Nový šéf generálního štábu izraelské armády, generálporučík Gabi Aškenazi, sdělil, že v regionu je patrný nárůst nestability a stejně tak roste na domácí frontě ohrožení od jednotlivých sebevražedných atentátníků k raketám z Íránu. Situace podle něj vyžaduje řešení a také lepší připravenost.
Aškenazi ve svém prvním vystoupení před výborem Knessetu pro obranu a zahraniční záležitosti navrhl s ohledem na nárůst terorismu a vybrojení zejména u Hamásu izolaci Pásma Gazy od Západního břehu, aby se tyto hrozby nepřelily také na Západní břeh.
Aškenazi dále vyzdvihl význam možnosti pro velitele jednat svobodně podle zpravodajských informací, zároveň však při nutnosti zachování pokud možno normálního života palestinské populace.
Situaci v Libanonu popsal Aškenazi jako citlivou a nestabilní s perspektivou získání mocenské převahy pro Hizballáh. Na druhou stranu zmínil překážku volnému pohybu Hizballáhu v podobě jednotek UNIFIL a zejména západoevproských brigád dohlížejících na zbrojení Hizballáhu. Ten se snaží především o budování strategických prostředků a obnovení své předválečné kapacity.
Snahu Íránu o vyvinutí jaderné zbraně označil za existenciální hrozbu pro Izrael. Pro její zvládnutí je podle Aškenaziho potřeba více výcviku a také více povolání rezervistů.

28.03.2007 00:00 15