Praha Jeruzalém

Představitelé Hamásu tvrdí, že část výnosů z izraelských daní, které byly převedeny Palestinské samosprávě (celkem bylo převedeno $100 milionů), se dostaly k bezpečnostním složkám Hamásu.
Představitelé Palestinské samosprávy ale tvrdí, že prostředky byly použity v výplatě mezd.
Tato vyjádření byla učiněna poté, co se premiér Olmert rozhodl uvolnit další prostředky, které by měly být použity na humanitární účely.
Ministr financí palestinské samosprávy, Samir Abu Aišeh z Hamásu řekl, že od doby kdy před rokem převzal Hamás vládu, přibylo ve veřejném sektoru více než 9 500 pracovních míst. Jedná se o 5 500 zaměstnanců v bezpečnostních složkách jmenovaných Hamásem a 3 500 pracovníků na Hamásem řízených ministerstvech školství a zdravotnictví.
Dvě třetiny platů vyplácených Palestinskou samosprávou jsou určeny civilním zaměstnancům.
Většina finanční pomoci pocházela z arabských států a Evropské unie a byla určena na mzdy a platby do sociálního systému. Nicméně, stovky milionů dolarů se dostaly do rukou Hamásu a dalších stran.
Profesor ekonomie z Bir Zeit, Nasr Abdel Karim, řekl, že Palestinci obdrželi zhruba $700 milionů ze zahraničí, $100 milionů z izraelských daní a dalších $300 milionů bylo vybráno na místních daních.

13.03.2007 00:00 1

Klíčová slova