Praha Jeruzalém

Palestinští teroristé v Pásmu Gazy vyrobili zdokonalené rakety s delší dráhou doletu schopné zasáhnout Izrael hlouběji na jeho území, čímž se jim podařilo dostat do palebného ohrožení o stovky tisíc Izraelců více, než je jich ohrožováno v současné době známými Kassámy. Informace o zdokonalených raketách sdělil deníku WorldNetDaily Abu Muhammad, vůdce a mluvčí Islámského džihádu.
Podle izraelských bezpečnostních představitelů vznikly zdokonalené rakety s pomocí Íránu, který teroristickým skupinám poskytl technologie a výcvik. Podle Abu Muhammada mají nové rakety dolet 14,3 mil (23 km). Tyto rakety je díky tomu možné odpalovat odkudkoli z Pásma Gazy.
Od stažení Izraele z Pásma Gazy v srpnu 2005 odpálil Islámský džihád z teritoria na Izrael stovky raket Kassám cílených na blízké židvské komunity. Kassámy dopadají téměř denně na izraelská města včetně pětadvacetitisícového Sderotu ležícího asi tři míle od hranice s Gazou a přístavního města Aškelon v němž jsou umístěny strategicky významné průmyslové podniky a jedna z největších izraelských elektráren.
Tvrzení teroristů o zvýšení dostřelu raket znamená, že v jejich palebném dosahu se ocitnou další desítky měst a s nimi také celkem okolo 250 000 izraelských obyvatel, kteří budou žít pod raketovou hrozbou přicházející z Gazy.
Abu Muhammad prozradil záměry teroristů: změnit Aškelon v další Sderot (jehož obyvatelstvo je deptáno denodenním terorizováním dopadajícími raketami, které naštěstí nepůsobí zásadní škody, nicméně již mají na svědomí mrtvé). Abu Mohammad slibuje Izraeli překvapení, odkud rakety pocházejí však odmítl prozradit.
Yoav Galant, šéf velitelství izraelské armády v Gaze, sdělil, že Hamásu a dalším palestinským teroristickým skupinám pomáhá navýšit vojenskou kapacitu Írán prostřednictvím dodávaných technologií, financí a přímého vojenského výcviku. Stovky ozbrojenců odcestovalo na íránské základny v Íránu, Sýrii a Libanonu a lidé z Íránu rovněž navštívili Gazu.

08.03.2007 00:00 1

Klíčová slova