Praha Jeruzalém

„Je vyloučené, aby Izrael uznal arabskou mírovou iniciativu v její současné verzi“, řekla Cipi Livniová ve čtvrtek při interview pro palestinské noviny Al- Ajjám. Její slova se vztahovala k iniciativě, která byla odsouhlasena Araby na summitu v Bejrútu v roce 2002. Ministryně zahraničí uvedla, že současná verze iniciativy je problematická zejména kvůli jejímu vyjádření ohledně práva na návrat.
„Dělala jsem rozhovor pro izraelské rádio a uvedla jsem, že tato iniciativa může být dobrým počátečním bodem (pro mírový proces). Později byly v Bejrútu k iniciativě přidány nové pasáže, díky nimž se stala z izraelského hlediska neakceptovatelnou. Byla přidána stanoviska, podle kterých se palestinští uprchlíci nemohou usadit na územích, která v současnosti obývají“, vysvětlila Livniová. „Odkazují na rezoluci Valného shromáždění číslo 194. Na počátku byla saudská iniciativa pozitivním znamením, ale poté co v Bejrútu extremisté přidali části, které jsou v rozporu s rozhodnutím, podle kterého by měli uprchlíci zůstat na území, na kterém se nacházejí, nemůžeme tuto současnou verzi akceptovat“, řekla Livniová.
Livniová se také měla vyjádřit k nedávnému summitu v Mekce a k palestinské jednotné vládě. Označila mekkánskou dohodu za „zklamání“, protože nezahrnuje požadavek, aby palestinská vláda uznala Izrael nebo se vzdala terorizmu. Zdůraznila, že Izrael očekával, že palestinská vláda bude dodržovat tři požadavky mezinárodního společenství (uznání Izraele, odmítnutí terorizmu, respektování předchozích dohod mezi Palestinskou autonomií a Izraelem). „Budeme čekat na založení vlády, jak se věci budou dále vyvíjet a jestli budou tyto podmínky zcela dodržovány,“ řekla Livniová.
Co se týče evropských států, jako je Francie nebo Rusko, které mekkánskou dohodu podporovaly, vyjádřila se Livniová, že by snad několik států raději bylo s problémem hotovo a říkají, že Mekkánské dohody se řídí podle principů mezinárodního společenství. „Avšak my (v Izraeli) víme, že to není ten problém. Nemůžeme se vysmívat sami sobě. Pokud Hamás uzná všechny tři požadavky, poté se teprve stane legitimním partnerem,“ řekla.
Bylo to první interview Livniové pro palestinský tisk a jedná se o významný politický krok před očekávaným setkáním Ehuda Olmerta s Mahmúdem Abbásem.

05.03.2007 00:00 4