Pouze několik hodin po své historické návštěvě památníku holocaustu prohlásili němečtí biskupové při cestě po palestinských teritoriích, že se Izraelci chovají jako nacisté.
„Toto ráno jsme viděli obrazy varšavského gheta v Jad Vašem a večer půjdeme do ramalláhského gheta,“ prohlásil biskup Gregor Maria Franz Hanke. Poté, co skupina biskupů vstoupila v neděli večer na území Palestinské samosprávy, se její rétorika změnila způsobem, jaký by nikdo nečekal.
Návštěva 27-členné delegace biskupské konference v Izraeli zahrnovala historicky první návštěvu památníku holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě, stejně jako cestu s průvodcem po svatých místech křesťanství a setkání s křesťanskými sbory v Izraeli a v Palestinské samosprávě.
Po dobu pobytu v Izraeli vyslovovali biskupové jednotně umírněná a vyvážená prohlášení, ale jakmile vstoupili na palestinská území, vyhlašovali před německými novináři, kteří je doprovázeli, přemíru tvrdých proklamací proti Izraeli. Jejich kritice se pak v Německu dostalo v pondělí široké mediální publicity.
Po překročení kontrolního stanoviště do Východního Jeruzaléma řekl reportérům kardinál Joachim Meisner, arcibiskup Cologne, že „toto je něco, co se dělá zvířatům, a ne lidem.“ Meisner, obyvatel Východního Německa, řekl, že bariéra mu připomíná Berlínskou zeď a že by nevěřil, že ještě někdy v životě uvidí takovou věc. Stejně jako padla Berlínská zeď, padne podle něj i tato (bezpečnostní) zeď a dodal, že (bezpečnostní) zeď neslouží žádnému účelu.
Návštěva Ramalláhu se konala několik hodina po návštěvě delegace ve Vad Jašem. Několik biskupů během ní srovnalo situaci v Palestinské samosprávě s holocaustem.
„Izrael má samozřejmě právo na existenci, ale toto právo nemůže být realizováno takovým brutálním způsobem,“ řekl biskup Hanke, který následně uvedl, že hodlá letošní velikonoční poselství německým církvím upravit, aby zahrnulo politické dojmy reprezentace z jejich návštěvy teritorií a požadavek na změnu situace.
06.03.2007 00:00
1