Praha Jeruzalém

Premiér Olmert a předseda Palestinské samosprávy Abbas se shodují na tom, že Saudská iniciativa může sloužit jako základ pro posun kupředu, nepřišli však ještě s řešením témat palestinského práva na návrat, Jeruzaléma a propuštění palestinských vězňů.
Olmert i Abbas cítí, že na tato témata je v této fázi vyjednávání ještě příliš brzy.
„Více než jednou jsme již řekli, že saudská iniciativa je téma, které jsme ochotni brát vážně a toto naše stanovisko jsme nezměnili, „řekl premiér.
Palestinský předseda na druhou stranu opět potvrdil svůj závazek na uznání Izraele, vzdání se terorismu a ctění již uzavřených izraelsko-palestinských smluv jako nutnost pro mír a vznik palestinského stát prostřednictvím Cestovní mapy.
Ministryně zahraničí Cipi Livniová ve Washingtonu v AIPAC řekla, že problém uprchlíků je palestinské téma, se kterým se budou muset po vzniku státu vypořádat.
Livniová vyžaduje, aby umírnění, mezi které počítá i Abbase, přijali okamžité kroky v boji proti teroru, proti pašování zbraní přes hranice a za propuštění Gilada Šalita, který byl v létě unesen.
Livniová také varovala EU, že pokud přestane tlačit na Palestince, aby uznali Izrael, vzdali se terorismu a akceptovali již uzavřené dohody, Izrael svá jednání s Palestinci přeruší.

12.03.2007 00:00 1

Klíčová slova