Praha Jeruzalém

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínedžád ve čtvrtek řekl, že sankce Rady bezpečnosti nemohou zabránit Islámskému státu v zisku jaderné technologie. Informovala o tom zpravodajská agentura IRNA.
„Jaký je účel vydávání takové rezoluce? Dnes již úplně ovládáme jaderný palivový cyklus,“ uvedl Ahmadínedžád při svém proslovu na shromáždění v centrálním Íránu.
„I kdybyste se všichni spojili (Západ) i přivolali svoje předky z pekla, nebudete moci zastavit íránský národ.“ Podle zpravodajské agentury Mehr Ahmadínedžád řekl, že jakékoliv sankce OSN uvalené na jeho zemi budou jen „kouskem roztrhaného papíru“, který stejně nebude moci zastavit íránský jaderný program.
„Ve středu se velvyslanci šesti světových mocností dohodli na nových sankcích proti Íránu a ve čtvrtek hodlají rezoluci předložit Radě bezpečnosti, pokud jim jejich vlády dají zelenou,“ řekl americký velvyslanec. Souhlas USA, Číny, Ruska, Velké Británie, Francie a Německa bude důležitým prvním krokem. Sankce bude muset schválit i deset nestálých členů Rady bezpečnosti, kteří se vyjednávání neúčastnili.

15.03.2007 00:00 1

Klíčová slova