Praha Jeruzalém

Ultra-ortodoxní se striktně drží toho, že půvab klame a krása je pomíjivá, ovšem pro ženy z této komunity se kosmetické ošetření stalo běžným zvykem.
Je možné zahlédnout ženy vcházet zadními dveřmi do Jelat Čen Cosmetics, aby nebyly vidět. Toto kosmetické studio bylo založeno před 21lety Yafou Larry. Kosmetické centrum získalo také požehnání rabína Ben Tzion Abba Šaula, ředitele ješivy Porat Josef.
Pro Jadu Ben-Yašar, která přežila holocaust, je kosmetické ošetření jako terapie.
„Psychologicky jsem stále poznamenaná, kosmeticky mi to pomáhá, je to příjemná zkušenost, říká. „I když říká (její manžel), že pro něj jsem byla vždy ta nejkrásnější žena. A kromě toho, říká také, že není náboženskou povinností být ošklivá.“
Larry poukazuje na důležitost ženské krásy i v židovských zdrojích. Říká, že „podle židovského práva musí žena pro svého manžela vypadat co nejlépe.“
Trochu barvy v životě těchto ultra-ortodoxních žen dělá hned svět jiným.
„Lehký dotyk barvy, pocit že je, ale přitom není,“ říká Larry. Aby se ženy vyhnuly přílišnému přitahování pozornosti, mají dva druhy make-upu. Lehký make-up, se kterým chodí mezi lidi a potom mnohem modernější a barevnější, který nosí doma pro své manžely.
I když chodí tyto ženy zadním vchodem, je to v mnoha případech právě jejich manžel, kdo jim dodá odvahu, aby do kosmetického studia šly.
„Manžel ji hýčká v očekávání; poprvé na ni čeká jako na svou nevěstu. Je to něco moc hezkého.“

13.03.2007 00:00 1

Klíčová slova