Praha Jeruzalém

Ve snaze přivést mír na Blízký východ se arabští představitelé ve středu sešli v Saúdské Arábii a jednohlasně se shodli na obnovení pět let starého mírového plánu s Izraelem. Saúdský mírový plán, který byl zformulován saúdským králem Abdulláhem v roce 2002, byl přijat Ligou arabských států hned v první den summitu v Rijádu. Plán vyzývá k „normalizaci“ vztahů s Izraelem, který je ochoten stáhnout se na své hranice z roku 1967. Zároveň také umožňuje vznik palestinského státu a návrat palestinských uprchlíků.
Arabští představitelé vydali prohlášení, které říká, že „znovu potvrdili výzvu adresovanou izraelské vládě a všem Izraelcům, aby uznali arabskou mírovou iniciativu a využili příležitost obnovit proces přímých a seriózních jednání“. Saúdského sumitu se účastní i evropští představitelé, včetně šéfa zahraniční politiky EU Javiera Solany.
V odpovědi na saúdskou iniciativu řekl izraelský ministr obrany Amir Perec, že by Izrael měl přijít s vlastním mírovým plánem. „Musíme ukázat odvahu a být ochotní vyjednat trvalou dohodu,“ uvedl ministr obrany. „To úplně změní pravidla hry a nabídne Palestincům politickou perspektivu, která zneutralizuje arabské extremisty. Bude možné, aby se umírnění spojili a dosáhli porozumění s Izraelem. Nesmíme zapomenout, že mají zájem udržet radikály mimo vedení arabského světa.“

29.03.2007 00:00 5

Klíčová slova