Praha Jeruzalém

V neděli odpoledne pobodal Palestinec u Hrobky patriarchů v Hebronu dva důstojníky pohraniční stráže. Jeden z mužů byl vážně zraněn na zádech, druhý má lehké zranění ruky. Oba byli převezeni do nemocnice Hadassah Ein Kerem v Jeruzalémě.
Sedmnáctiletý útočník přijel k Hrobce z palestinské strany a na cestě ke kontrolnímu stanovišti vytáhl nůž a pobodal dva Izraelce. Důstojník pohraniční stráže ho pak postřelil. Záchranáři z Magen David Adom (záchranná služba) informovali, že útočník byl se zraněním nohy také odvezen do nemocnice.
Izraelská armáda v oblasti rozmístila mnoho kontrolních zátarasů na silnicích. Podle Palestinců z Hebronu izraelská armáda a policie uzavřela pro muslimské věřící Hrobku patriarchů, několik mužů zůstalo uvnitř. Podle zpráv mnoho vojáků prohledávalo okolí.
Krajně pravicový aktivista Baruch Marzel v odpovědi na útok řekl, „tohle je odpověď teroristů těm, kteří chtějí propustit vězně z Hamásu, kteří mají krev na rukou.“
„Pokaždé když se hovoří o propuštění teroristů, násilí eskaluje a pachatelé jsou více povzbuzeni,“ dodal.
Palestinci v Hebronu se obávají, že místní osadníci se budou chtít za útok pomstít.
Představitelka osadníků v Hebronu, Orit Struck, vyzvala ministra obrany Amira Perece aby se soustředil na bezpečnostní problémy v jejich městě a v celé zemi, místo toho aby se pokoušel najít ospravedlnění pro vyhánění Židů z jejich domovů.
Podle představitele strany Likud a poslance Knessetu Gideona Sa’ara musí vláda zabránit Amiru Perecovi v provedení jeho plánu poškodit židovské osadníky v Hebronu, který by byl teroristy interpretován jako další slabina a jako odměna teroru.
Člen Knessetu Nissan Slomiansky řekl, že tento útok je přímou odpovědí na komentáře ministra obrany, který se rozhodl účastnit na vyhnání Židů z legálně zakoupeného domu, aby získal potřebnou podporu pro stranické volby (hovořil o domě poblíž Hebronu, který před několika týdny získali osadníci).
„Perec by se měl starat o ochranu židovských životů a ne o svou politickou kariéru,“ řekl Slomiansky.

09.04.2007 00:00 5

Klíčová slova