Praha Jeruzalém

Galilejské jezero sice zažilo horší zimy, ale ani ta letošní nebyla příliš úspěšná, chybí totiž dva metry do horní hranice červené zóny. Doron Markel, hlava kinneretského oddělení monitoringu a správy vodohospodářské organizace řekl, že kromě nedostatku vody se také objevil problém s odpadky, které u jezera zanechali o Velikonocích turisté.
Podle Markela klesne hladina vody do léta o dalších 10 centimetrů. Vodohospodářská organizace uvedla, že vodní hladina byla loni ve stejnou dobu o 30 centimetrů výše, zatímco předchozí rok byla výše o dalších 130 centimetrů. Markel dodal, že si díky nedávným dešťům mnoho lidí myslí, že vodu doplní deště, které začínají počátkem října.
„Absorpční kapacita jezera nepřesáhla po celou zimu 60 procent,“ řekl Merkel. Dále vysvětlil, že ke ztrátě vody došlo kvůli dlouhotrvajícím srážkám. „Když je půda vlhká, zvyšuje se odtok vody do oblastí s nižší nadmořskou výškou, to je důvod, proč by nám více prospívala kratší, ale intenzivnější zima s koncentrovanějšími průtržemi.“
Zatímco vodohospodářská organizace zpočátku očekávala horší bilanci, srážky z konce března a z dubna zajistily, že zima nebyla tolik suchá, jak se původně očekávalo.

13.04.2007 00:00 4