Praha Jeruzalém

Šin Bet odhalila pokusy Íránu rekrutovat izraelské Židy s íránskými předky, aby prováděli špionáž pro Islámskou republiku. Podle Šin Bet se íránští agenti pokusili rekrutovat desítku Izraelců, kteří přijeli navštívit své rodiny do Íránu.
„Dosud jsme nikoho neobvinili, protože všechny pokusy byly zmařeny, což je naše práce. Jsme ale znepokojeni tímto stále rostoucím fenoménem,“ řekl jeden z agentů Šin Bet.
Během posledních dvou let přijelo na íránský generální konzulát v tureckém Istanbulu 100 Izraelců, kteří žádali o povolení navštívit Írán. Podle Šin Bet si dva íránští agenti působící jako zaměstnanci konzulátu vyhlédli Izraelce s íránskými kořeny jako potencionální špióny. Dva íránští agenti byli identifikováni svými přezdívkami jako Zainali a Abdallah.
„Írán v těchto lidech vidí možné uskutečnění svých zájmů zjišťovat špionážní informace proti Izraeli,“ řekl představitel Šin Bet. „Když přijede Izraelec na konzulát, podstoupí zdlouhavé dotazování, během kterého je tázán na rozličné otázky, mezi nimi také na atmosféru v Izraeli, politické a sociální otázky.“
„Víme o několika incidentech, kdy byli Izraelci vyslýcháni pod nátlakem i několik hodin,“ dodal.
Podle Šin Bet nemohou Izraelci kteří chtějí jet do Íránu vycestovat dříve, než jsou vyslechnuti íránskými agenty a nuceni ke špionáži.
Šin Bet dále zjistila, že íránští agenti plánovali využít své izraelské rekruty k tomu, aby se přes ně dostali k dalším Izraelcům napojeným na bezpečnostní složky. V jednom případě bylo Izraelci vyhrožováno, že půjde do vězení, pokud odmítne spolupracovat s íránskou zpravodajskou službou. V jiném případě byla Izraelci za práci pro Írán nabízena velká suma peněz.

17.04.2007 00:00 4

Klíčová slova