Praha Jeruzalém

Generální tajemník OSN, Ban Ki Moon, údajně sdělil libanonským bezpečnostním představitelům, že mu Izrael poskytl důkazy pašování zbraní do Libanonu a fotografie nákladních vozů překačujících hranici ze Sýrie do Libanonu a vykládajících zbraně.
Ban Ki Moon se obává, že pašování zbraní povede k destabilizaci situace v Libanonu. Vyzval proto k plnému dodržování rezoluce OSN proti vyzbrojování v Libanonu a zdůraznil potřebu zvýšené monitorovací kapacity libanonské armády, aby k takovýmto aktivitám nedocházelo.
Libanonský premiér Fouad Siniora, který se staví proti Hizballáhu a syrským vlivům, sdělil, že se libanonská vláda snaží zlepšit své monitorovací schopnosti, ale zároveň zdůraznil, že nebyl zaznamenán ani jeden případ pašování zbraní přes hranice.
Ban Ki Moon se v Libanonu setkal také s opozičními politickými frakcemi a s mírovými jednotkami OSN v jižním Libanonu u hranice s Izraelem, kde poděkoval mužům i ženám ze 30 zemí světa za jejich službu monitorování příměří po válce mezi Izraelem a gerilami Hizballáhu.
Tyto jednotky, známé pod zkratkou UNIFIL, jsou v Libanonu rozmístěny již od roku 1978 po izraelské invazi. Mírové sbory však nebyly schopny zastavit gerilové útoky na Izrael a následné izraelské vpády do Libanonu, jako byl ten v roce 1982.
Izraelsko-hizballáhská válka, při níž bylo zabito více než 1000 Libanonců a 159 Izraelců, byla zastavena příměřím zprostředkovaným OSN a v jeho rámci byly posíleny jednotky UNIFIL na počet téměř 13.000 vojáků ze 30 zemí. Ti nyní hlídají hranici společně s dalšími asi 15.000 libanonskými vojáky.

02.04.2007 00:00 2

Klíčová slova