Praha Jeruzalém

Ministerský předseda Ehud Olmert vyjádřil zklamání nad seznamem vězňů, které chtějí palestinské skupiny propustit výměnou za Šalita.
V úterý se konaly první bezpečnostní rozhovory o seznamu, který byl předán Izraeli jako součást snah Egypta o Šalitovo propuštění. Rozhovorů se účastnil ministr obrany, Amir Peretz, šéf Šin Bet, Juval Diskin, a bývalý zástupce šéfa Šin Bet, Ofer Dekel, který byl Olmertem jmenován k dohledu nad návratem Šalita a dvou dalších vojáků unesených Hizballáhem.
„Během rozhovorů bylo vyjádřeno zklamání nad seznamem vězňů, které chce Hamás propustit,“ stojí v prohlášení vydaném kanceláří premiéra.
Izrael bude i nadále pokračovat v jednání o tomto tématu s Egyptem, ale prozatím se zdá, že v dohledném horizontu se řešení nenajde.
„Chceme zdůraznit, že i přes pokrok, který byl ve vyjednávání učiněn, konečná dohoda je stále ještě daleko, jak už jsme v minulých dnech řekli,“ stojí v prohlášení.
„Různá prohlášení o tomto tématu by měla být brána s opatrností, aby nevznikla falešná očekávání. Naše srdce jsou s rodinou Gilada Šalita a podporujeme je v jejich těžko situaci v posledních měsících i tváří v tvář prohlášením z poslední doby, které žádným způsobem nesnižují jejich utrpení.“
Izraelští představitelé řekli, že někteří vězni s „krví na rukách“ propuštěni nebudou, což může vyjednávání zkomplikovat.
I když se někteří palestinští představitelé z Palestinské samosprávy vyjadřují o možné výměně vězňů pozitivně, představitelé Izraele upřesnili, že Šalitův návrat je stále ještě daleko. Řekli, že Šalitova cena se délkou doby od jeho únosu snížila, ale dodali, že i tak bude vysoká.
Pokud dojde k dohodě, bude Šalit předán do Egypta. Z Egypta do Izraele se pak vrátí až Izrael propustí všechny vězně uvedené na seznamu.
Hamás a ostatní skupiny, které stojí za únosem varovali Izrael, že odmítnutí požadavků může ohrozit dohodu. Vůdce Hamásu, Mússa Abu Marzúk, v úterý řekl, že jednání o Šalitově propuštění je v uspokojivém stádiu, ale že míč je nyní na izraelské straně. Abu Marzúk také vyslovil podezření, zda má Olmert dostatek politické síly na akceptování dohody. V neděli Šalitovi únosci předali Egyptu jména stovek vězňů v izraelských věznicích, kteří by měli být při výměně vězňů propuštěni.
Podle Hamásu a Výboru lidového odporu by nepřijetí seznamu mělo za následek zmaření dohody. Egypťané pořádali palestinské organizace aby se vyvarovali prohlášení o vyjednávání.

10.04.2007 00:00 7

Klíčová slova