Praha Jeruzalém

Palestinské bezpečnostní zdroje prověřují možnost, že korespondent BBC v Gaze, Alan Johnston, svůj únos zinscenoval.
Palestinské zdroje uvedly, že Johnston obdržel dopis o svém propuštění z BBC a pak následně zinscenoval svůj únos, aby práci neztratil. Zdroje z BBC tvrdí, že reportérovi propuštění nehrozilo.
Zpráva také říká, že byl Johnston v den svého únosu spatřen, jak asi 15 minut čeká na své únosce před tím, než s nimi odešel na neznáme místo.
Johnston, původně ze Skotska, byl korespondentem v Gaze pro BBC poslední 3 roky. 12. března byl čtyřmi ozbrojenci unesen. Podle původních zpráv se mu ještě podařilo na místě vyhodit svůj doklad, což pomohlo bezpečnostním složkám v jeho identifikaci.
Podle arabského listu Al-Hayat prověřují palestinské bezpečnostní složky dva možné scénáře. Podle prvního je Johnston držen jako rukojmí v Pásmu Gazy palestinskou rodinou, která doufá, že za jeho propuštění získá asi $5 milionů. Podle druhého scénáře zůstává s rodinou ze své vlastní vůle.
Zdroje dodávají, že rodina která reportéra BBC drží, má přijít s oficiálním požadavkem na výkupné. „Zdá sem že rodina, která ho unesla se obává odpovědi.“
Celá záležitost se stala zdrojem znepokojené palestinských bezpečnostních složek a to díky nátlaku Britů, Spojených států a Johnstonových kolegů.
Podle některých zdrojů i když Britové chtějí, aby Palestinská samospráva provedla záchrannou operaci, obávají se, že je rodina ozbrojena a kryta zdroji a zbraněmi z jiných palestinských zdrojů, které je využívají k jiným účelům.

09.04.2007 00:00 3

Klíčová slova