Praha Jeruzalém

Během úterních bojů mezi Fatahem a Hamásem v Gaze se zvýšil počet zabitých na 15. Hamás se podle všeho pustil do vyčerpávajícího konfliktu.
Ozbrojené síly Hamásu obklíčily palestinské Policejní centrum v severní Džabalíje, zatímco se další příslušníci ozbrojených jednotek Hamásu zabarikádovali uvnitř Islámské univerzity v Gaze. Představitelé Hamásu varovali, že pokud bude budova univerzity napadena, tak ani „dům prezidenta Palestinské samosprávy, Mahmúda Abbáse, nebude v bezpečí.
Ozbrojenci Hamásu dnes napadli výcvikový tábor prezidentské gardy poblíž přechodu Karni. Osm lidí bylo zabito, 20 zraněno. Další palestinský důstojník, který utekl směrem k pohraničnímu plotu, byl zastřelen izraelskými vojáky.
Hamás obvinil izraelské vojáky z pomáhání důstojníkům prezidentské gardy. Představitelé tvrdí, že izraelská armáda umožnila důstojníkům napojeným na Fatah vstoupit na území Izraele, aby mohli utéct před útoky Hamásu. Palestinský bezpečnostní představitel tuto zprávu popřel.
Představitelé Fatahu obvinili z incidentu izraelskou armádu a Hamás s tvrzením, že se Hamás plánoval vojenský převrat.
Přechod, který je jednou z hlavních pozic prezidentských gard v Pásmu Gazy a je také používán jako výcvikový tábor Fatahu, byl kvůli přestřelkám uzavřen.
Podle zpráv zaútočili členové Hamásu na tuto pozici minometnými granáty a poté několik členů Fatahu popravili. Tři z minometných granátů dopadly na území Izraele, poblíž kibucu Nahal Oz. Zde nebyla hlášena žádná zranění, granát ale způsobil menší škody.
Členové Hamásu tvrdí, že všichni Palestinci zabiti během incidentu, byli zasaženi izraelskými granáty. Představitelé armády obvinění odmítli. Hamás také prohlásil, že na incident hodlá odpovědět střílením raket Kassám na Izrael.
Podle Hamásu byl útok odpovědí na zabití Ibrahima Manijeha, velitele vojenského křídla této organizace v oblasti Sadžajah, poblíž přechodu.
Palestinci oznámili, že všichni muži zabiti při útoku byli členové Palestinské prezidentské gardy.
Ohledně Palestince zabitého izraelskou armádou armáda oznámila, že vojáci zpozorovali dva podezřelé Palestince poblíž hraničního plotu, jižně od přechodu Karni. Vojáci na ně vystřelili a zasáhli je. Zdroje z izraelské armády potvrdily, že se nejspíše jednalo o palestinské policejní důstojníky, kteří utekli z napadeného stanoviště, ale v okamžiku, kdy k incidentu došlo, je vojáci považovali za ozbrojence přibližující se k hraničnímu plotu.
K útokům došlo i přes velké snahy, které v neděli v noci vyvinuli premiér Ismail Haníja a prezident Mahmúd Abbás, kteří se pokusili o ukončení bojů mezi Hamásem a Fatahem.
Útok opět potvrdil, že má palestinský premiér pouze velmi omezenou kontrolu nad militantním křídlem vlastní organizace.
Kvůli eskalaci situace v Gaze se již druhý den v řadě nevyučuje na univerzitách. Zasedání palestinského parlamentu, které se mělo konat v úterý, bylo zrušeno.
Incident na přechodu Karni se odehrál po dlouhém období, během kterého přechod fungoval téměř bez přerušení. Koordinační kancelář oblasti oznámila zásadní zvýšení dovozu a vývozu zboží z Gazy, což vedlo k určitému zlepšení palestinské ekonomiky.
Izraelská armáda vyšetřuje střety, ke kterým na přechodu došlo. Bezpečnostní zdroje poznamenaly, že se Hamás pokusil zatáhnout Izrael do vnitřních sporů tím, že rozšiřuje zvěsti o tom, že Izrael údajně pomohl Fatahu.
Armáda bude diskutovat o budoucnosti přechodu Karni a o tom, zda bude ve středu opět otevřen. Podle vojenských představitelů by převzetí této oblasti Hamásem mohlo znamenat bezpečnostní riziko.

15.05.2007 00:00 3