Praha Jeruzalém

Ehud Barak zvítězil v prvním kole bitvy o předsednictví ve Straně práce. Barak získal 35,6% hlasů, jeho největší rival Ami Ajalon 30,6%. Protože se mu ale nepovedlo dosáhnout hranice 40%, nemůže ještě slavit celkové vítězství. Rozhodující druhé kolo mezi Barakem a Ajalonem se bude konal 12. června. Volební účast v prvním kole dosáhla 65,2%.
Současný předseda strany, Amir Perec, zůstal vzadu s 22,4%. Poslední dva kandidáti, Ophir Pines-Paz a Danny Jatom, dohromady získali něco málo přes 10%.
I přes svou porážku Perec řekl, že má stále velký okruh příznivců, kteří jsou schopni být uvnitř strany slyšet. „Můj tábor je oddaný a půjde směrem, který zvolím,“ řekl na uzavřeném setkání po vyhlášení výsledků.
Barak s ním zdá se souhlasí, protože jeho štáb již dělá kroky ke sjednocení. Barakovi spolupracovníci řekli, že je možné, že se spojí s táborem bývalého předsedy, aby měl větší šanci porazil Ajalona ve druhém kole. Setkání mezi Barakem a Perecem se plánuje na dnešek.
Poslanec Knessetu, Joram Marciano, vedoucí kampaně Amira Perece, řekl, „Perecův tábor zůstane významnou silou v sociální politice Strany práce.“ Vyjádřil také uspokojení z toho, že Perec neobdržel méně než 10%, jak v to někteří lidé doufali.
Pines, který získal 8,7% hlasů řekl: „Ve svém politickém životě jsem poznal mnoho úspěchů i porážek, ale dnešní výsledek pro mě není rozčarováním. Byl jsem na takový výsledek připraven.“ Dodal také, že bude podporovat stranu a jejího předsedu, ať už se jím stane kdokoliv.
Výsledky těchto stranických voleb mají přímý dopad na stávající vládu, protože všichni kandidáti kromě Perece pohrozili stažením z koalice premiéra Olmerta. Změna ve vedení strany by přinutila Olmerta hledat náhradu do koalice, která by s 59 poslanci Knessetu měla méně než polovinu mandátů.

29.05.2007 00:00 2