Praha Jeruzalém

Podle zdrojů Hamásu a Fatáhu přepadl Hamás v Pásmu Gazy v neděli konvoj a zmocnil se zásoby amerických zbraní určených palestinským milicím napojeným na stranu Fatáh prezidenta Mahmúda Abbáse.
Podle izraelských a palestinských bezpečnostních představitelů a Hamásu převzaly milice Hamásu v posledních měsících téměř úplnou kontrolu severu Pásma Gazy včetně oblastí z nichž jsou nepřetržitě odpalovány rakety na nedaleké židovské komunity.
Fatáh je podle svých představitelů omezený akčním rádiem půl míle (800 m) kolem svých hlavních středisek. Hamás pro zajištění toho, aby Fatáh zůstal v základnách, rozmístil po severu Pásma Gazy silniční zátarasy a kontrolní stanoviště.
Poté, co ozbrojenci Fatáhu zastřelili v neděli člena Hamásu, zastavili muži Hamásu konvoj Fatáhu o třech vozech u narychlo postaveného kontrolního stanoviště a unesli 18 ozbrojenců Fatáhu a zabavili zásoby amerických zbraní, které byly ve vozech.
Američané tyto zbraně dodaly Abbásovým složkám na podporu jejich boje s Hamásem. Organizace Fatáh a Hamás byly po měsíce před vytvořením společné vlády v únoru zapojeny do vzájemných ozbrojených střetů. Obnovené boje pak hrozí narušit dohodu o jednotě.
Poslední přiznaný transfer zbraní Palestincům obsahoval 3000 útočných pušek, ale deník WorldNetDaily zaznamenal další transfery včetně 7000 pušek v lednu a 8000 pušek v únoru.
Ačkoli zbraně putují na podporu Fatáhu, většinu bojů vyhrává Hamás a ten nutí lokální vůdce milicí Fatáhu předat kontrolu nad oblastmi o něž obě strany bojují, jako se stalo ve městě Bejt Lahíja, jehož ovládání se musel za Fatáh vzdát Baha Abu Džarad.
Americký kongres schválil v dubnu pomoc pro milice Fatáhu v hodnotě 59 milionů dolarů poté, co byla z obav, že by se peníze dostaly teroristům, zablokována žádost administrativy prezidenta Bushe o 86,4 milionů dolarů. Tento podpůrný balíček má novou podmínku – peníze nesmí být použity na nákup zbraní.
Větší část peněz má jít na podporu jednotky Force 17 prezidenta Abbáse. Většina jejích členů však je zároveň otevřenými členy teroristické organizace Mučednické brigády od al-Aksá. WorldNetDaily zjistil od palestinských bezpečnostních představitelů, že zpravodajské a bezpečnostní organizace asociované s Fatáhem jsou infiltrovány Hamásem, Islámským Džihádem a dalšími teroristickými organizacemi. Podle nejmenovaného zpravodajského představitele probíhá několik vyšetřování a výsledky infiltraci Hamásem prokazují, a to i na vysokých postech v některých bezpečnostních službách Fatáhu.
Představitelé zpravodajských služeb Fatáhu se pod vedením amerických bezpečnostních koordinátorů pokoušejí od oznámení o poskytnutí dalších financí pro Fatáh agenty Hamásu vypudit. Během posledního měsíce bylo zjištěno působení desítek členů Hamásu, Výborů lidového odporu a Islámského džihádu.

15.05.2007 00:00 2