Praha Jeruzalém

Veškerá politika a aktivity Hizballáhu jsou koordinovány s vedením Íránu. Zahrnuje to i střílení raket do izraelských obydlených oblastí, pro které je potřeba svolení Íránu, řekl během vzácného vystoupení vysoký představitel Hizballáhu.
„I když šlo o bombardování izraelských civilistů v době, kdy Izrael bombardoval civilisty na naší straně, i za těchto okolností bylo vyžadováno povolení od hlavního znalce práva,“ řekl Šejk Naim Kassem, zástupce šéfa Hizballáhu během rozhovoru v arabštině, který byl v neděli přeložen Informačním centrem o terorismu z Izraelského centra zvláštních studií.
Podle centra se za spojením znalec práva (al-wali al-fiqih) skrývá jméno nejvyššího íránského ajatolláha Aliho Chomejního.
V rozhovoru poskytnutém minulý měsíc  íránskému arabskému televiznímu kanálu Al-Kawthar, Kassem řekl, že Chomejního autorita je pro operace Hizballáhu klíčová.
„Hizballáh se spoléhal a stále se spoléhá ve své islámské náboženské pozici, která má co dělat s jeho aktivitou obecně a zejména také s jeho džihádistickou aktivitu, na rozhodnutí Chomejního. Vedoucí znalec práva je tím, kdo dovoluje a zakazuje.“
Řekl, že Chomejní povoluje akty sebevražedného terorismu.
„Ptáme se, dostáváme odpovědi a pak je aplikujeme. Pro akty sebevraždy pro Alláha dokonce existuje pravidlo – nikdo se nesmí zabít bez svolení od znalce práva (Chomejního).“
Během izraelské války v Libanonu minulé léto vypálil Hizballáh na izraelské oblasti obydlené civilním obyvatelstvem více než 3000 raket. Ty zabily 43 civilistů a tisíce jich zranily. Vyskytlo se mnoho zpráv o tom, že na území Libanonu operují íránští důstojníci, kteří pomáhají milicím. Hizballáh zprávy popřel.
Kassemovo prohlášení přichází právě v době, kdy představitelé izraelské obrany tento týden řekli, že Hizballáh je nyní silnější než před válkou. Podle představitelů se Hizballáh, zásobovaný Íránem, připravuje na další konflikt s Židovským státem.
Během sobotního rozhovoru pro televizi Al-Jazeera Kassem potvrdil, že Hizballáh opět vybudovat své milice a je připraven na válku. Tvrdil, že Izrael zaútočí první.
„Máme nové vojenské plány. Dokončili jsme pozemní práce na přípravě našich mužů i naší země, takže bychom byli připraveni, kdyby se jednoho dne rozhodla izraelská vláda zaútočit,“ řekl Kassem.

10.05.2007 00:00 8