Praha Jeruzalém

Izraelská armáda jmenovala komisi, která má za úkol studovat možnost zařazení žen i do bojových jednotek v prvních liniích, oznámila v neděli agentura AP.
Rozhodnutí soudů během posledních několika dekád již otevřela ženám dveře do většiny jednotek izraelské armády. Mnoho žen se účastnilo druhé libanonské války na postech v dělostřelectvu, jako pilotky a pomocné týmy a námořnice.
Jednotky bojové pěchoty, obrněné jednotky a speciální jednotky byly ale až doteď doménou mužů. Naomi Chazanová, členka výboru, bývalá levicová poslankyně a oslavovaná izraelská feministka věří, že pro pozici žen v Izraeli je důležité, aby jim bylo umožněno sloužit i v těchto jednotkách. „pokud armáda vědomě vytváří nerovnosti, přenesou se tyto hodnoty i do izraelské společnosti,“ řekla Chazanová.
Smrt izraelské vojačky ve válce v Libanonu ale roznítila opět debatu o tom, zda je izraelská veřejnost připravena akceptovat oběti mezi ženami jako pravidelnou záležitost.
Keren Tendlerová byla letecká technička na transportním vrtulníku, který byl sestřelen Hizballáhem. Na ní se soustředila rozsáhlá 36hodinová operace záchranných jednotek izraelské armády, aby se zabránilo tomu, že by její tělo padlo do rukou nepřátel.

01.05.2007 00:00 2

Klíčová slova