Praha Jeruzalém

Příslušníci izraelské armády podnikli ve čtvrtek brzy ráno na Západním břehu rozsáhlou operaci proti vůdcům Hamásu. Bylo zatčeno 33 členů Hamásu včetně palestinského ministra školství, čtyř starostů a městských zastupitelů a tři členi Palestinské zákonodárné rady. Nejvýše postaveným zatčeným je ministr školství Násir ad-Dín Šaer. Šaer byl již zatčen po únosu Šalita, ale byl poději propuštěn.
Mezi dalšími zatčenými je Hamíd al-Bitáwí, člen Palestinské zákonodárné rady, nebo Adly Jaiš, starosta Nábulusu za Hamás.
Naposledy uskutečnil Izrael podobnou akci po únosu Gilada Šalita v červnu 2006.
Kromě aš-Šaera byl zatčen ministr práce Muhammad Barghútí, ministr pro jeruzalémské záležitosti Chálid Abú Arfa, Mahmúd Abú Tír, Mahmúd Atuan a většina zástupců Hamásu v Palestinské zákonodárné radě.
Aš-Šaer byl odveden ze svého domu, říká jeho manželka Huda. „Přijelo pět armádních džípů a požádalo ho o jeho identifikační kartu. On se identifikoval a oni ho odvedli,“ uvedla Huda. „Zeptala jsem se jich, proč ho odvádí a důstojník mi pouze řekl, že má své rozkazy.“
Mezitím k podobným zatčením došlo v několika dalších městech na Západním břehu. Armáda potvrdila, že v dané oblasti došlo k několika zatčením, ale neuvedla detaily. Velké množství členů z vedení Hamásu bylo zatčeno již po únosu Gilada Šalita a někteří z nich jsou stále ve vězení.
Izraelští představitelé naznačili, že nikdo z vedení Hamásu není nedotknutelný s ohledem na fakt, že hnutí zesiluje útoky raketami Kassám na jih Izraele. Vláda schválila zpřísnění opatření proti skupinám, které odpalují rakety, včetně možných kroků proti vůdcům Hamásu a Islámského džihádu.
Setkání prezidenta Mahmúda Abbáse s představiteli Hamásu a se členy dalších palestinských frakcí ve středu v noci skončilo bez výsledku, protože frakce odmítly ukončit raketové útoky na Izrael kvůli podmínce, že klid musí být oboustranný.

24.05.2007 00:00 1

Klíčová slova