Praha Jeruzalém

10 hodin poté, co se v pondělí ráno otevřely volební místnosti, 44% registrovaných voličů Strany práce již vhodilo svůj hlas pro budoucího předsedu strany. Místnosti se zavřou v 9 hodin večer a výsledky primárek budou oznámeny pozdě v noci.
Poté co bývalý premiér, Ehud Barak, vstoupil do volební místnosti, setkal se s ohlasem svých příznivců, kteří volali: „Zde přichází budoucí premiér.“ Barak nicméně řekl, že cítí „opatrný optimismus“ a pořádal své příznivce, aby pracovali až do poslední minuty.
Když vstoupil do volební místnosti ve svém rodném Sderotu současný předseda strany a ministr obrany, Amir Peretz, rozezněl se výstražný signál a ministr obrany byl proto svými bodyguardy evakuován do bezpečí. Sám Peretz nebyl výstražným signálem znepokojen a řekl, že se cítí „skvěle a optimisticky“ a že má v plánu volby vyhrát. Hned po rozeznění výstražného signálu dopadly tři rakety Kassám v jižní části města, poničily budovu a lehce zranily jednoho muže. „Zvládáme to již sedm let,“ řekl Peretz po útoku a požádal svůj doprovod aby se uklidnil. „Hamás zjistí, že nemáme v plánu utéct… budeme pokračovat v našich demokratických životech. Pokud existuje na teror nějaká odpověď, pak taková, že Stát Izrael žije a dýchá a ve Sderotu se konají volby.“ Peretz se obrátil také na místní obyvatele a vyzval je, aby přišli k volbám. „Hamás obyvatele Sderotu nezastraší,“ dodal.
Vedoucí kandidát, Ami Ajalon, přišel odevzdat svůj hlas společně se svou manželkou a sklidil od přítomných pochvalné reakce. „Ve Straně práce pod mým vedením nebudou žádné tábory,“ řekl Ajalon. Ajalonova žena Bilha řekla, že je členkou Strany práce již roky a že věří, že Ami může přinést změnu.
V posledních letech byla průměrná volební účast u primárek Strany práce 64,6% a podle odhadů se neočekávají výrazné změny ani tentokrát.
Všech pět kandidátů bojovalo o to, aby přivedli registrované voliče k volbám. Ajalon a Barak se soustředili na dosažení vysoké účasti zejména mezi Araby a kibucníky.
Barak směřuje k vítězství v prvním kole, zatímco průzkumy mu předpovídají prohru s Ajalonem v kole druhém.

28.05.2007 00:00 3

Klíčová slova