Praha Jeruzalém

Veřejný výbor proti mučení v Izraeli (Public Committee Against Torture in Israel, PCATI) kritizuje izraelský Nejvyšší soud za schválení použití kontroverzních metod při výslechu Palestinců označovaných za „tikající bomby“ s tím, že rozhodnutí bylo interpretováno službou Šin Bet jako zelená pro mučení téměř každého palestinského vězně.
Zpráva zveřejněná výborem přináší svědectví devíti Palestinců, kteří tvrdí, že byli mučeni lékaři a zdravotnickým personálem v nemocnici, vyšetřovateli Šin Bet, vojenskými soudci a advokáty a dalšími orgány.
Aktivisté výboru jsou si vědomi možnosti získání cenných informací vedoucích třeba i k záchraně mnoha lidských životů právě takovými nevybíravými metodami výslechu, nicméně je rozhodně odmítají. Podle výboru v Izraeli chybí etická a právní hranice používání mučení.
Služba Šin Bet v reakci na protesty této skupiny sdělila, že její vyšetřování jsou prováděna v souladu se zákonem a že všichni zadržení mají právo podat stížnost u soudu nebo Červeného kříže, která bude prozkoumána ombudsmanem nebo oddělením pro stížnosti zatčených. Šin Bet zdůrazňuje, že informace získané z těchto vyšetřování napomáhají prevenci a maření teroristických činů proti izraelským občanům.

30.05.2007 00:00 3

Klíčová slova