Praha Jeruzalém

Obyvatelka města Sderot byla v úterý večer vážně zraněna, když do jejího domu dopadla raketa Kassám vystřelená z Gazy. Její malý syn byl zraněn lehce. Celkem uvnitř města a mimo něj dopadlo osm raket, které nezpůsobily žádná další zranění, ale vážně poškodily budovu základní školy.
Méně než hodinu po prvním útoku odpálily teroristické skupiny z Gazy dalších pět raket, které přímo zasáhly další dům ve městě. Dům byl poškozen, ale nebyla hlášena žádná zranění. Třetí raketa dopadla v komerčním centru, kde poničila několik obchodů. Podle obyvatel města byl tento útok nejhorším za dlouhou dobu.
45letá, vážně zraněná žena byla ošetřena kvůli zranění hlavy a byla i se svým synem odvezena do nemocnice Barzilaj v Aškelonu. Její stav se nyní zlepšil a je považován za příznivý.
Podle doktora Emila Chaie, zástupce ředitele nemocnice Barzilaj, bylo do nemocnice kvůli ošetření dopraveno 11 osob. „Několik jich bylo lehce zraněno výbuchem a šrapnely. Nyní se připravujeme na příjem pacientů se šokem. Povolali jsme lékaře, kteří byli mimo službu a přeměnili kavárnu na provizorní recepci, jsme tedy připraveni.“
Ženisté, kteří na místo dorazili poznamenali, že rakety, které byly použity jsou podobné těm, které se v současnosti používají. Obsahují více výbušniny a jsou také daleko přesnější než ty předchozí. Šrapnel ničí majetek i do vzdálenosti několika desítek metrů od dopadu rakety.
Jako odpověď na předpokládaný větší počet raketových útoků, mají zdravotnické týmy v oblasti pohotovost a záchranky se rozmístily po celém Sderotu.
Rozčílení obyvatelé se soustředili poblíž poškozených domů a odsoudili vládu za to, že není schopna proti raketovým útokům zasáhnout.
Protiraketový systém ve městě rakety zaznamenal a varoval obyvatele před jejich dopadem. Bezpečnostní složky jsou nyní na cestě na místa za městem, kam rakety také dopadly, nicméně více obětí zatím hlášeno nebylo.
K odpovědnosti za útok se přihlásilo militantní křídlo Hamásu, brigády Izzadina al-Kassama, které tvrdí, že je útok odpovědí za zabití devíti palestinských bezpečnostních důstojníků izraelskými granáty v Gaze. Ozbrojenci Hamásu dnes napadli tréninkovou základnu Prezidentské gardy a zastřelili při tom devět členů Fatahu. Izraelská armáda svou účast na jejich smrti tvrdě odmítá.
Raketové útoky z Gazy pokračují v znepokojujícím trendu, který se vytvořil během posledních dvou týdnů, kdy docházím k masivním raketovým útokům.
Vláda na počátku tohoto týdne diskutovala o výzvách k odpovědi na tyto útoky z Gazy, nicméně se rozhodla zachovávat i nadále zdrženlivost. Armáda byla instruována, aby pokračovala ve své činnosti podle současných postupů.

15.05.2007 00:00 2