Praha Jeruzalém

Ministr za Stranu práce, Eitan Cabel, v úterý oznámil svou rezignaci kvůli zprávě zveřejněné Winogradovou komisí, která shledala vážná pochybení ve způsobu řízení Druhé libanonské války.
„Ehud Olmert je odpovědný za selhání během války a musí rezignovat,“ řekl Cabel na tiskové konferenci v Tel Avivu. „Veřejnost ztratila v premiéra důvěru. Nemohu nadále sedět ve vládě vedené Olmertem.“
Mezitím řekl poradce Amiho Ayalona, že pokud bude Ayalon ve stranických primárkách 28. května zvolen předsedou strany, bude požadovat aby všichni ministři za Stranu práce z vlády odešli. „Z morálního postoje by nemohl dovolit, aby Strana práce i nadále zůstala ve vládě,“ řekl jeho poradce.
Ayalon podle svých spolupracovníků podporuje ustavení „národní vlády nápravy“ pod vedením někoho jiného než Olmerta. Ayalon v pondělí Olmerta k rezignaci na základě zprávy Winogradovy komise vyzval.
„Olmert musí přijmout svou odpovědnost a rezignovat, protože závěry Winogradovy komise jsou vážnější než bylapředběžná zveřejnění a ukazují všeobecné selhání izraelského vedení,“ řekl Ayalon.

01.05.2007 00:00 1