Premiér Ehud Olmert řekl, že uspořádá zvláštní schůzi vlády, na které budou diskutovat závěry vycházející ze zprávy Winogradovy komise o selháních během druhé libanonské války.
V mimořádném televizním vystoupení Olmert zdůraznil, že nehodlá na svůj post rezignovat a že plánuje jmenování týmu, který se rychle s obsahem zprávy seznámí a využije potřebné ponaučení, které z ní plyne.
Na schůzi ministrů za stranu Kadima Olmert řekl: „Zpráva je opravdu tvrdá, ale nemám v úmyslu rezignovat.“
„Nemám pochybnosti o tom, že se musíme ponaučit,“ pokračoval Olmert, „ale Izraelci mají tendenci neumožnit lidem, aby své chyby napravili. Nebude možnost načrtnout nějaký závěr pokud se dostaneme do politické krize. Já mám v úmyslu v tom s vámi pokračovat.“
Atmosféra na schůzi byla napjatá, obzvlášť poté, co se objevila první trhlina v Olmertově stranické podpoře. Většina ministrů stojí za Olmertem, více-premiérka a ministryně zahraničí Cipi Livniová se nevyjádřila.
„Byl tu pokus mě vtáhnout do osobní politické hry, ale tu já nehraji. Tohle není soukromá záležitost mezi námi dvěma, ale budoucnost státu,“ řekla.
Ministr vnitra, Ronnie Bar-On, řekl: „I když měla komise pravomoc dosáhnout samostatných závěrů, rozhodla se to neudělat. Všichni víme, že volby jsou procesem, který by ochromil celou zemi a ponaučení které si máme ze zprávy vzít by se posunulo minimálně o šest měsíců.“
„Členové komise řekli, že dávají přednost umožnit lidem své chyby napravit. Je to pozitivní věc pokud se v kritizovaných systémech učiní změny,“ řekl.
Více-premiér Šimon Peres se snažil premiéra utěšit. „Nejste za to vše odpovědný sám,“ řekl mu. „Odpovědnost leží na nás všech, kolektivně.“
„Nehodláme zemi vést do volebního zmatku. Izraelci jsou zvyklí volit premiéra, aby pak měli na koho útočit. Neberte to vše jen na sebe, všichni jsme odpovědní,“ řekl.
Washington v tento těžký večer premiéra také podpořil. Tony Snow, tiskový mluvčí Bílého domu, vyjádřil podporu premiérovi když byl tázán na reakci George Bushe na zprávu Winogradovy komise: „Prezident s Olmertem blízce spolupracuje a považuje ho za důležitého v práci na řešení dvou samostatných států v izraelsko-palestinském konfliktu.“
Politická strana Jisrael Bejtejnu se rozhodla neopustit koalici a podpořit Olmerta. „Strana považuje zprávu za prostředek a důležitý krok k ponaučení se a k přijetí opatření. Strana vstoupila do vlády po válce, aby se pokusila napravit chyby… Budeme pokračovat v začleňování přijatých závěrů tak, jak jsme si stanovili, když jsme do vlády vstoupili.“
01.05.2007 00:00
1