Praha Jeruzalém

Palestinský představitel ve středu označil oznámení izraelského archeologa o nalezení hrobky krále Heroda za nepodloženou propagandu.
„Varujeme Izrael před užitím tohoto domnělého objevu k politickým a ideologickým účelům,“ řekl palestinský představitel ministerstva turismu deníku Jerusalem Post. „Oznámení Izraele je jen součástí intenzivní izraelské osidlovací ofenzivy v betlémské oblasti.“
Podle oficiálního stanoviska jeruzalémské Hebrejské univerzity profesor Ehud Netzer, významný mezinárodní odborník na krále Heroda, oznámil, že konečně objevil hrob i hrobku starověkého vládce. Nalezl je po 34 letech hledání Herodova opevněného palácového komplexu Herodion přibližně sedm kilometrů jižně od Jeruzaléma. Herodes vybudoval Herodion jako administrativní centrum. Podobně jako mnoho Herodových rozsáhlých stavitelských projektů je i Herodion technickým zázrakem.
Ale stejně jako jiné izraelské starověké památky nalezené na území Izraele, i Herodion prohlašují palestinští Arabové za část svého kulturního, historického a duchovního dědictví. Každý izraelský archeologický nález v oblasti je okamžitě zdiskreditován jako politicky motivavoná „fraška“, jejímž cílem je upevnit nárok židů na biblickou zemi Izrael.

10.05.2007 00:00 2

Klíčová slova