Praha Jeruzalém

Výbor usilující o propuštění amerického proizraelského špiona Jonathana Pollarda zveřejnil materiály svědčící o tom, že současný vicepremiér Šimon Peres v době, kdy zastával premiérský úřad předal Spojeným státům dokumenty, které vedly k Pollardově usvědčení. Výbor naléhá na poslance Knessetu, aby o tom uvažovali předtím, než budou pro Perese hlasovat v prezidentských volbách.  
Členové Výboru Propusťte Jonathana Pollarda předložili Knessetu po ohlášení Peresovy kandidatury na post prezidenta soubor dokumentů dokazující, že Šimon Peres jako tehdejší premiér vědomě předal tehdejšímu americkému ministru zahraničí, Georgi Schultzovi, dokumenty vedoucí k usvědčení a doživotnímu žaláři amerického proizraelského špiona Jonathana Pollarda.
„Byl to jediný případ v historii moderní špionáže, kdy premiér přímo napomohl obvinění agenta jednajícího v zájmu země, jíž vedl,“ praví se v souboru dokumentů.
V připojeném dopise členů výboru stojí: „Ve světle Peresova rozhodnutí kandidovat na post prezidenta Státu Izrael cítíme závazek předložit vám tuto zprávu. Peres řekl, že jeho zvolení přinese prezidentskému úřadu vážnost a status, jehož je hoden, ale my jsme si jisti, že po přečtení tohoto materiálu dojdete zcela opačného názoru.“
Podle zprávy telefonoval té noci po Pollardově zatčení Schultz Peresovi, který se zřekl odpovědnosti a tvrdil, že o činech agenta neměl potuchy.
Peres dal ministerstvu obrany rozkaz, aby předalo dokumenty, na nichž byly otisky Pollardových prstů a které byly použity k jeho obvinění, řekl Pollardův obhájce Larry Dub.
Podle výboru bylo Peresovo rozhodnutí o vrácení dokumentů chybné a způsobilo vážné škody. Dokumenty, které Pollard získal pro Izrael, byly základem pro jeho obvinění a následné odsouzení k doživotnímu vězení.
Američané však podle zprávy slíbili, že dokumenty nebudou proti Pollardovi využity. „Proč jsme neslyšeli Stát Izrael a muže, který tehdy stál v jeho čele volat proti porušení smlouvy, jestliže Američané ve skutečnosti slíbili nepoužít ty dokumenty?“ táže se Dub.
Polard nedávno ve svém odvolání k Nejvyššímu soudu žádal o anulování svého rozsudku na základě porušení dohody mezi Spojenými státy a Izraelem.
Výbor v dopise poslancům Knessetu vyzývá ty, kteří uvažují o volbě Perese k úvaze nad tím, koho volí. Pro členy výboru je nepřijatelné, aby Peres úřadoval jako prezident dříve, než bude Pollard propuštěn.

30.05.2007 00:00 12