Praha Jeruzalém

Ministr obrany, Amir Perec, v úterý naléhal na Evropskou unii, aby se ujistil, že ekonomický bojkot Palestinské samosprávy bude pokračovat, dokud budou z Pásma Gazy dopadat na Izrael rakety.
„Nyní je to test diplomacie evropské, americké i celého svobodného světa. Dnes vás vyzývám, abyste oznámili, že dokud bude eskalace situace pokračovat, všechny snahy o převod peněz Hamásu a vládě národní jednoty budou zastaveny,“ řekl Perec šéfovi zahraniční politiky EU, Javieru Solanovi během jejich rozhovorů v Jeruzalémě. Palestinské teroristické skupiny minulý týden zintenzivnily raketové útoky proti izraelským městům blízko hranice s Gazou. Izrael odpověděl zahájením leteckých útoků proti teroristickým buňkám odpalujícím rakety a proti továrnám na zbraně.
Ekonomický bojkot byl uvalen na Palestinskou samosprávu minulý rok poté, co se Hamás dostal k moci. Hamás a Fatáh před dvěma měsíci vytvořili vládu národní jednoty, aby byl bojkot ukončen.
Japonsko a Norsko ukázalo ochotu k obnovení pomoci Palestinské samosprávě, ale vedoucí světové mocnosti tak odmítly učinit, dokud se Hamás nevzdá násilí a neuzná právo Izraele na existenci.
„Dnes, když je Hamás součástí vlády národní jednoty, vede násilnosti a podporuje raketové útoky, nehodláme přestat. Přestaneme pouze pokud přestanou raketové útoky… Musíme chránit naše občany a děti,“ řekl Perec.
Perec také varoval, že pokud svět nebude jednat tak, aby zastavil Hamás, mohla by se Palestinská samospráva ocitnout v chaosu.
„Jako muž míru vám říkám, že musíte varovat mezinárodní společenství, že dobrá vůle vůči vládě národní jednoty a Palestinské samosprávě musí přestat,“ dodal.
„Včera jsem navštívil Sderot a vím co se tam děje,“ řekl Solana o městě, které je pod palbou raket Kassám. „Žijeme v době vzrůstajícího násilí, nejen v Palestinské samosprávě, ale také v Libanonu a dalších místech. Opravdu chceme pomoct uklidnit situaci.“
Solana řekl, že EU pracuje na tom, aby Palestince a Izrael přivedla zpět k jednacímu stolu.

22.05.2007 00:00 1

Klíčová slova