Praha Jeruzalém

Ruský miliardář Arcadi Gaydamak oznámil svůj úmysl účastnit se příští rok voleb na post jeruzalémského starosty.
Gaydamak, který má také izraelské občanství, si udělal v Izraeli jméno minulý rok, když přišel s pomocí pro vesnice a obvinil současnou vládu, že dělá příliš málo k obraně proti útokům arabských raket.
Nejnápadnější pak bylo jeho financování víkendové dovolené v Eilatu pro většinu obyvatel těžce zkoušeného města Sderot, které je vystaveno téměř každodenním raketovým útokům od chvíle, kdy se Izrael stáhl v roce 2005 z Pásma Gazy.
Gaydamak následoval své filantropické gesto vytvořením politického hnutí soustředícího se na sociální témata a věří, že se stane jednou z nejmocnějších parlamentních frakcí.
I když Gaydamak podle vlastních slov nevidí svou politickou kariéru v Knessetu, je připraven převzít otěže jeruzalémské radnice a je přesvědčen, že občané hlavního města v něm budou vidět nejlepší volbu.
„Nemám pochybnosti o tom, že pro mě celé město bude hlasovat,“ řekl Gaydamak v rozhovoru pro list Jediot Ahronot.“ „Není tu dnes nikdo, kdo by neznal Gaydamaka a jeho schopnosti.“
Není to ale pouze ekonomická stránka, po které chce tento obchodní magnát Jeruzalém vylepšit. Pod jeho vedením se má Jeruzalém stát také „symbolem židovského ducha. Je mou povinností chránit židovskou tradici,“ řekl Gaydamak.
Nicméně Gaydamak nemusí dostat příležitost vzít na sebe roli „obhájce židovského charakteru Jeruzaléma“ pokud mu to žalobci z různých zemí zapojení v několika vyšetřování proti němu překazí.
Nejvážnější případ vyšetřuje francouzský žalobce, který vyšetřuje Gaydamaka a francouzského obchodního partnera kvůli podezření z nelegálního dodávání zbraní do Angoly během 27leté občanské války. Podle obvinění měli Gaydamak a francouzský obchodník Pierre Falcone prodat angolské vládě mezi lety 1993 a 2000 těžkou výzbroj v hodnotě $791 milionů. To vše bez patřičného povolení ze strany francouzské vlády.

01.05.2007 00:00 5