Praha Jeruzalém

51 laureátů Nobelovy ceny z celého světa podepsalo petici odsuzující Britskou unii vysokých škol za návrh uvalit akademický bojkot na Stát Izrael.
„My, laureáti Nobelovy ceny, odsuzujeme ostudné rozhodnutí Britské unie vysokých škol bojkotovat kontakt a výměnu informací s izraelskými vyučujícími a akademickými institucemi,“ říká se v petici.
Nápad na petici byl prezentován profesorem Aaronem Ciechanoverem, laureátem Nobelovy ceny za chemii za rok 2004. Ciechanover apeloval na svého dobrého přítele, laureáta Nobelovy ceny Elieho Wiesela, který na sebe převzal úkol získat podpisy od dalších laureátů.
Wiesel vedl podobnou petici i před dvěma lety, která nakonec překazila britský akademický bojkot Izraele.
Petice odsuzuje také bojkot navržený UNISON a Britskou národní unií novinářů, kteří vyzývají britské společnosti, aby nekupovaly izraelské produkty.
„Nejen, že tyto bojkoty povzbuzují teroristy, ale také chválí a velebí předsudky.“
Wiesel řekl, že je mezi laureáty Nobelovy ceny velký zájem o podepsání této petice a že zatím odmítl jen jeden jediný. Podle Wiesela je to velmi působivý podíl podpory petice a stále přicházejí nové telefonáty a pod peticí se očekávají další podpisy.
Petice bude zveřejněna v úterý prostřednictvím různých médií po celém světě. Izraelské ministerstvo zahraničí bude současně petici rozdávat izraelským představitelům po celém světě, kteří ji budou prezentovat v místních médiích, na vysokých školách a v akademických kruzích během několika příštích dnů, za účelem získání ještě větší podpory v boji proti bojkotu.

19.06.2007 00:00 3

Klíčová slova