Praha Jeruzalém

Po dvou týdnech přetahování se, vyjednávání a spekulací, je Strana práce připravena zvolit svého nového předsedu. Volební místa se otevřela dnes ráno v 8:30 a uzavřou se v 9 hodin večer. Oficiální výsledky pak budou vyhlášeny ve středu ráno.
Krátce po otevření místností volili i oba kandidáti. Bývalý premiér, Ehud Barak, v Kfar Sabě a člen Knessetu, Ami Ajalon, v Geva Karmel.
Barak vyzval členy Strany práce, aby přišli k volbám a řekl, že jedině on může sjednotit Stranu práce a porazit Benjamina Netanjahua.
Ajalon řekl, že cítí, že má dobré šance na vítězství. „Pokud chtějí obnovu strany a jinou cestu než tu, po které se teď ubíráme, mé šance jsou dobré – pokud ne, zůstanu ve straně jako řadový člen.“
Šanci volit nového předsedu má přes 103 000 registrovaných členů strany.
Je těžké odhadnout, který z obou kandidátů má větší šanci na vítězství. V táborech obou kandidátů panuje nejistota, protože předběžné výzkumy veřejného mínění se od výsledků voleb extrémně liší.
Člen Knessetu, Joram Marciano, okomentoval výsledky průzkumů, které favorizují Baraka, „Nevěřím tomu, výzkum ukazuje, že Ajalon během týdne ztratil 20%. To není možné.“
Ministr zemědělství, Šalom Simhon, z Barakova tánbora řekl, že nevěří průzkumům, ale poznamenal, že je s volbou spokojen. „Vypadá to dobře. Pokud zvítězíme, bude to o hodně hlasů, pokud prohrajeme, bude to jen o pár hlasů,“ řekl.
Představitelé z Barakova tábora říkají, že v případě Barakova vítězství nedojde k žádnému šoku. Ministři zůstanou ve svých úřadech a ministr obrany, Amir Peretz, se stane řadovým ministrem.
Nicméně pokud zvítězí Ajalon, Strana práce se může těšit na boj o moc.

12.06.2007 00:00 1