Praha Jeruzalém

Republikánský prezidentský kandidát, Rudy Giuliani, přirovnal v úterý při proslovu před svými příznivci v synagoze v Marylandu konflikt mezi Izraelem a Hamásem k válce v Iráku.
„Co se stalo v Gaze je mikrokosmos toho, co se odehrává v Bagdádu,“ řekl Giuliani při diskuzi o jeho námitkách vůči americkému stažení z Iráku. Stejně jako Hamás zahájil občanskou válku a ovládl Gazu poté, co Izrael stáhl svá vojska, totéž se stane i v Iráku, pokud Američané odejdou.
K otázce Íránu řekl Giuliani, že věří v sankce a jednání, ale pokud bude zvolen, Írán se jadernou mocností nestane. Odkázal přitom na chybu s Hitlerem, která se v případě (íránského prezidenta) Ahmadínežáda nesmí stát. Pevný postoj USA podle něj má šanci krizi vyřešit bez nutnosti využití vojenské síly.
Giuliani, bývalý newyorský starosta, kritizoval Demokraty za jejich slabost a naivitu při vypořádávání se s terorismem. Bývalého prezidenta Billa Clintona obvinil z nedostatečné reakce na atentát na Světové obchodní středisko (WTC) v roce 1993 nebo pozdější útoky. „Islámští teroristé zabili před 11. zářím více než 500 Američanů. Mnoho lidí si myslí, že první útok na Ameriku byl 11. září 2001. Nebyl. Bylo to v roce 1993.“
Clinton pojímal útok na WTC jako kriminální čin a ne jako terorismus, což byla podle Giulianiho chyba, která následně povzbudila k dalším útokům v Saudské Arábii, Keni, Tanzánii a Jemenu. Clinton tehdy nezasáhl. Giuliani říká, že za to, co bylo tehdy nikoho neviní, viní však lidi po 11. září.
Jeho demokratičtí oponenti terorismus ignorují, odmítají čelit realitě islámského teroru, což je sousloví, které se podle něj teprve musí dostat do demokratické prezidentské debaty.

27.06.2007 00:00 1