Praha Jeruzalém

Ozbrojenci vládnoucího hnutí Hamás dobyli velitelství bezpečnostních složek opozičního hnutí Fatáh poblíž Džabalíje a tím přebírají kontrolu nad severem Pásma Gazy. Podle svědků bylo zabito asi 20 ozbrojenců. Ústřední výbor hnutí Fatáh se v reakci na tento útok rozhodlo pozastavit působení jeho ministrů ve vládě národní jednoty.
Hamás napadl objekt velitelství granátomety a samopaly a po několikahodinové bitvě nad ním   převzal kontrolu. Bezpečnostní představitel Fatáh ztrátu budovy potvrdil. Palestinské zdroje hlásily velký počet obětí – svědci hovoří až o 20 zabitých na straně Hamásu a desítky zraněných. Žádné oficiální palestinské středisko však nepotvrdilo přijetí zraněných.
Od pondělí do úterního večera bylo ještě předtím, než došlo k této bitvě, zabito 25 Palestinců. Konflikt mezi dvěma konkurenčními frakcemi se vyostřil po rozhodnutí Ústředního výboru Fatáhu pozastavit činnost svých ministrů ve vládě sdílené s Hamásem. Na mimořádném zasedání v Ramalláhu se Fatáh rozhodl úplně vládu opustit, dokud boje neustanou.
Mezitím se však Fatáh i Hamás připravují na ještě rozsáhlejší konfrontaci v níž půjde o vládu nad různými mocenskými centry v Pásmu Gazy. Mnoho z nich se nachází v blízkosti kanceláře prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.
Zdroje Hamásu potvrzují záměr získat kontrolu nad důležitými bezpečnostními velitelstvími v celé Gaze na úkor Fatáhu. Ozbrojenci Hamásu v uplynulých měsících trénovali infiltraci velitelství a zabezpečených stanovišť. Díky výcviku a výzbroji věří, že jsou schopni Fatáh porazit.
Fatáh si je však také jist svou dobrou výzbrojí a silou na odražení jakéhokoli útoku Hamásu. Desítky tisíc mužů plánuje rozmístit v oblasti Mukaty, čili sídle prezidenta a velitelství bezpečnostních složek. Fatáh připravuje obrannou operaci a v té souvislosti rozmístil své muže na většinu vysokých budov v oblasti. Má navíc k dispozici obrněná vozidla a rozsáhlé zásoby zbraní.
Hamásu se však v úterý při pokusu Fatáhu o napadení TV stanice podařilo zmocnit několika obrněných jeepů a při útoku Hamásu na velitelství bezpečnostních sil Fatáhu ukořistil asi 250 samopalů a dalších zbraní.
Člen Hamásu se vyjádřil slovy: „My bojujeme za islám a oni bojují za své platy. Jakmile začneme ostřelování, láska k životu zvítězí nad láskou k penězům a my vyhrajeme.“
Fatáh naopak vyhlásil, že Hamás bude překvapen silou síly a odhodlání této sekulární frakce.

13.06.2007 00:00 5

Klíčová slova