Praha Jeruzalém

Pokud síly Spojených států napadnou íránská jaderná zařízení, Teherán hrozí rozpoutáním regionální války. V rozhovoru pro týdeník Defense News to řekli íránští představitelé. Podle pracovníka íránského ministerstva zahraničí „by byly proti cílům v arabských zemích Perského zálivu a v Izraeli hromadně odpáleny balistické rakety.“
„Cílem by bylo přemoci americký protiraketový systém desítkami a možná stovkami raket naráz vypálenými proti specifickým cílům.“ Primárními cíli íránského režimu by byly americká vojenská zařízení a strategické cíle v arabských zemích Perského zálivu, které jsou spojenci USA, v nichž by byly zasahovány ropné zásobníky, rafinérie, elektrárny a odsolovací zařízení.
Proti americkému válečnému loďstvu by byly namířeny vlny útoků raketami země-země. Jeden představitel seznámený s detaily diskuzí ve vedení íránské obrany řekl, že íránští vůdci očekávají americký útok bez předchozího varování zaměřený na síť vojenského velení a řízení a nařídili obslužným četám raketových baterií zahájit plán protiútoku během jedné hodiny po zahájení amerického útoku.
Írán dále hodlá v případě napadení otevřít hranice pro volný průchod teroristů včetně příslušníků al-Kájdy z Afghánistánu a umožnit tak jejich operace v téměř všech zemích Blízkého východu. V současnosti Írán takové tranzity neumožňuje, čímž nutí cestující teroristy riskovat dopadení při oklice přes jiné země.

11.06.2007 00:00 4

Klíčová slova