Praha Jeruzalém

25. června tomu bude rok, co byl unesen a do Pásma Gazy zavlečen izraelský voják Gilad Šalit. Jeho rodina o něm neměla po celou dobu žádné informace. Zatímco se Palestinci v Gaze melou, začínají přicházet obavy o osud tohoto vojáka. Giladův otec řekl deníku YnetNews, že celá rodina je zcela ve tmě, pokud jde o život jejich syna.
„Nedostali jsme žádné informace ohledně postoje organizací, které jej drží, tedy pokud jsou vůbec ještě relevantní,“ řekl Noam Šalit. Žádné informace nedostal ani od stran, které s únosci vstoupily do jednání, jako třeba Egypt.
Egyptský ministr zahraničí, Ahmed Aboul Gheit, před třemi týdny řekl, že jednání o propuštění Gilada Šalita byla zastavena vzhledem k nejisté situaci a násilí v Pásmu Gazy.

Již dříve (na konci května) pohrozil Hamás ústy mluvčího vojenského křídla Hamásu, že Izrael může na Gilada zapomenout, pokud by došlo k ohrožení životů vůdců Hamásu. Abu Obaida z Brigád Izz el-Dina al-Qassama vyslovil tuto pohrůžku v narážce na izraelskou taktiku cíleného ostřelování/bombardování teroristických šéfů.

Více o únosu izraelských vojáků si přečtete v tomto článku na serveru Israel.cz.

14.06.2007 00:00 2