Praha Jeruzalém

Malé izraelské firmě zabývající se alternativní energií se podařilo vyvinout bionaftu, která má všechny přednosti současné bionafty, není dražší a není zde nutnost vybavit starší auto speciálním zařízením.
CEO firmy Ormat, Jehudit „Dita“ Bronicki, řekla, že produkt její firmy má „stejné vlastnosti jako běžná nafta, ale může být použit v motorech jako 100% bionafta a to bez nutnosti cokoliv v autě měnit.“
Bionafta se obvykle vyrábí ze sojového nebo řepkového oleje, což ji činí levným a obnovitelným zdrojem. Nutnost investice do nového auta nebo přestavění motoru staršího auta tak, aby mohla být bionafta používána, je ale odrazujícím faktorem, kvůli kterému stále většina lidí ve státech, kde je bionafta dostupná, volí raději běžná paliva.
Bronicki věří, že její nová bionafta je konečně tím, co přivede bio-energie k širší populaci, protože ji může používat jakékoliv auto s dieslovým motorem bez nutnosti jeho úprav.
Nová bionafta firmy Ormat tak nabízí v době stále vzrůstajících cen ropy levnou pohonnou hmotu a také může pomoci USA a Izraeli snížit závislost na zahraničních dodávkách ropy.

26.06.2007 00:00 4

Klíčová slova