Praha Jeruzalém

Křesťané mohou žít dál bezpečně v Pásmu Gazy, pouze pokud budou akceptovat islámské právo, což zahrnuj i zákaz pití alkoholu a povinnost pro ženy nosit na veřejnosti předepsanou pokrývku hlavy. Řekl to ve svém exkluzivním rozhovoru vůdce militantních islamistů v Gaze. Dále také řekl, že s křesťany, kteří v Gaze provádějí misionářskou činnost, bude zacházeno krutě.
Tyto hrozby přicházejí dva dny poté, co byl po převzetí moci Hamásem napaden kostel a křesťanská škola.
„Očekávám, že naši křesťanští sousedé chápou, že nová vláda Hamásu znamená opravdové změny. Musejí být připraveni na islámskou vládu, pokud chtějí v Gaze žít v míru,“ řekl Šejch Abu Saqer, vůdce Džihádia Salafija, islámského hnutí, které oznámilo zřízení „vojenského křídla“, které má vynutit v Gaze islámské právo.
Džihád Salafija je podezřelá z útoku na školu OSN v Gaze, ke kterému došlo minulý měsíc proto, že škola umožnila chlapcům a děvčatům společnou účast na sportovní akci. Během tohoto útoku byl jeden člověk zabit.
„Situace se nyní v Gaze změnila o 180°,“ řekl včera v Gaze Abu Saqer.
„Džihád Salafija a ostatní islámská hnutí zajistí, aby křesťanské školy a veřejné instituce neprovozovaly misionářskou činnost. Už žádný alkohol v ulicích. Všechny ženy, i nemuslimsky, musejí pochopit, že na veřejnosti musejí být stále zahaleny,“ řekl Abu Saqer.
„Zastaveny musejí být také aktivity v internetových kavárnách, kulečníkových hernách a barech,“ řekl. „Pokud budou pokračovat, na tato místa velmi krutě zaútočíme.“
Abu Saqer dále obvinil křesťanskou komunitu z „přetahování na víru a pokusů o konverzi muslimů, které jsou financovány americkými evangelíky.“ „Misionářská aktivity ohrožuje celou křesťanskou komunitu v Gaze,“ řekl.
Abu Saqer také tvrdí, že tisíce křesťanů v Gaze nepotřebují tak vysoký počet institucí. V Pásmu Gazy žije asi 2 000 křesťanů, celkový počet obyvatel této oblasti je pak přes 1 milion.
Podle Abu Saqera musí Hamas pracovat na ustavení islámské vlády, nebo ztratí autoritu kterou má a ochotu lidí. Jeho slova přišla poté, co ozbrojenci zaútočili na kostel v Gaze a přilehlou školu, kde podle zpráv zničili kříže, Bible, obrazy Ježíše Krista, nábytek a vybavení. Útočníci také ukradli množství počítačů. Útok byl prvním napadením křesťanské instituce od převratu, kdy Hamás získal všechny pozice Fatahu a úplnou kontrolu nad Pásmem Gazy. Představitelé Hamásu tvrdí, že za nedělním útokem na kostel stojí Fatah, který se tak pokusil zdiskreditovat Hamas na mezinárodní scéně. Abu Saqer tvrdí, že podle jeho dobrých informací byl útok loupeží zaměřenou na školní počítače, i když byly na místě zničeny Bible a svaté křesťanské předměty.

19.06.2007 00:00 1

Klíčová slova