Praha Jeruzalém

Členové americké administrativy by mohli Izraeli navrhnout „úplné stažení“ a tím zbavení se jakékoli odpovědnosti za Pásmo Gazy. Tento nápad, který již vyvstal na schůzi Národního bezpečnostního výboru, je založen na článku Dr. Roberta Satloffa, výkonného ředitele Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku (Washington Institute for Near East Policy), který napsal, že se Izraeli nepodařilo následovat všechny politické, ekonomické a bezpečnostní aspekty stažení v roce 2005 a tím se připravil o následné diplomatické výhody stažení.
USA by měly na Izrael naléhat, aby proces stažení dokončil. To by znamenalo: přerušit celní unii; vyhlásit ukončení provozování vstupních bodů pro osoby, zboží a služby během určeného období; a ukončit platnost bezpečnostní dohody o Filadelfském koridoru, která se stejně stala pouze problémem pro bezpečnost Izraele.
V důsledku by se bránou do světa stal Gaze Egypt, který by zajišťoval potraviny, vodu, energie a humanitární potřeby.
Izrael podle Satloffa zaplatil cenu za stažení, ale nic z toho nezískal. V očích světa pouze Izrael zůstal okupační mocností poté, co okupaci ukončil. „Izrael je zemí, která je jako jediná na světě odpovědná za poskytnutí potravin, vody a elektřiny pro politickou entitu, která denně posílá rakety proti jejím obyvatelům. To je šílenství,“ dodal.
Dokončit stažení je podle Satloffa pro Izrael důležité proto, aby mohl Gazu považovat za cizí území a totálně uzavřít přechody spojující Izrael a druhou nepřátelskou stranu, jejímž cílem je zničení Izraele.
Přechodné období pro nalezení alternativ Palestinci, Egypťany a mezinárodními organizacemi by mělo trvat týdny nebo měsíce, ale ne roky. Satloff připouští, že by z toho Egypt nebyl nadšený, nicméně by proti dokončení izraelského stažení nemohl nic formálně namítat.
„Jediná vážná kritika stažení je, že zvýšilo možnost pašování zbraní do Gazy… Kdyby byl Egypt jedinou cestou do a z Gazy, vedlo by to Egypťany k tomu, aby chtěli být efektivnější v prevenci pašování.“
Možnost úplného stažení nebyla zmíněna během Olmertovy návštěvy Spjených států, nicméně vicepremiéři Eli Jišaj (Šás) a Avigdor Lieberman (Jisrael Bejtenu) oba navrhli odříznutí dodávek Gaze jako odpověď na útoky raket Kassám.

23.06.2007 00:00 11